NIP 782 26 44 508
REGON 365371529
KRS 0000636637
61-244 Poznań,
ul. Bliźniąt 15/1
srpook@interia.eu
kontakt@srpook.org.pl
Copyright © 2020 Stowarzyszenie Rodzin Polskich Ofiar Obozów Koncentracyjnych
All Rights Reserved
W sobotę 27 stycznia 80 lat temu około godz. 15:00 po 1688 dniach bramy niemieckiego piekła KL Auschwitz I i KL Auschwitz II-Birkenau zostały otwarte przez nadciągający front „wyzwolicieli” Armii Czerwonej (żołnierzy 60. Armii Pierwszego Frontu Ukraińskiego). W obozie żołnierze zastali kilka tysięcy (między 6tys. a 9tys.) mężczyzn, kobiet i dzieci, których cofający się na zachód Niemcy nie zdążyli zamordować. Więźniowie ci byli chorzy i skrajnie wyczerpani, i nie nadawali się do ewakuacji pieszej (Marszu Śmierci) przez Górny Śląsk a stamtąd wagonami do Niemiec.
Uroczystości rozpoczęły się punktualnie o godzinie 16:00 w specjalnie przygotowanym namiocie, który stanął przed byłym obozem KL Auschwitz II-Birkenau, którego częścią była brama obozowa. Wzięło w nich udział 56 Ocalałych z niemieckiego piekła, byłych Więźniów KL Auschwitz.
Symbolem tegorocznych obchodów był historyczny wagon towarowy, który stanął przed bramą obozową a przy którym na koniec uroczystości Więźniowie i przedstawiciele delegacji państwowych zapalili znicze na znak pamięci Ofiar niemieckiego totalitaryzmu. Dodać należy, że 27 stycznia to od 2005 roku również Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu, uchwalony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ.
W uroczystości pod namiotem wzięło udział kilka tysięcy uczestników i zaproszonych gości, w tym ponad 50 delegacji państwowych. W obchodach uczestniczył Prezydent RP Andrzej Duda wraz z małżonką, który jak co roku sprawował patronat honorowy. Dla pozostałych uczestników Muzeum przygotowało tzw. sektor otwarty.
W tym miejscu musimy nadmienić, że nasze stowarzyszenie również otrzymało zaproszenia, podkreślając fakt, że tym razem bez perturbacji. W latach poprzednich nie zawsze tak było, o czym pisaliśmy w artykułach na łamach naszej witryny internetowej.
Nasze stowarzyszenie, tj. Rodziny Polskich Ofiar na uroczystościach reprezentował trzyosobowy zarząd. Pozostali nasi członkowie i sympatycy musieli obserwować przebieg uroczystości z sektora otwartego. Dodać należy, że nie każdy mógł być uczestnikiem obchodów. Wejście do sektora otwartego było możliwe tylko na podstawie imiennej karty wstępu, którą otrzymał tylko ten, kto wysłał uprzednio zgłoszenie do Muzeum. Z relacji uczestników sektora otwartego wynikało, że przygotowanie sektora niczym nie różniło się w porównaniu do 75. rocznicy, z tym wyjątkiem, że na koniec uroczystości żaden z uczestników nie mógł podejść do Międzynarodowego Pomnika Ofiar Obozu Auschwitz, by zapalić znicz, oddać hołd czy pomodlić się w intencji Ofiar. Uczestnicy pod namiotem, również nie mogli tego zrobić.
W trakcie uroczystości głos zabrali byli Więźniowie: Marian Turski, Janina Iwańska, Tova Friedman, Leon Weintraub oraz przedstawiciel głównych darczyńców Muzeum, przewodniczący Światowego Kongresu Żydów - Ronald Lauder i na koniec Dyrektor Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau: Piotr Cywiński.
Z wszystkich wystąpień wyróżnić szczególnie musimy słowa Pani Janiny Iwańskiej, która przedstawiła krótki rys historyczny Auschwitz, tzn. kiedy i dla kogo obóz powstał, i kim byli pierwsi więźniowie. Należy przypomnieć, że niemiecki KL Auschwitz rozpoczął swoje działanie 14 czerwca 1940 roku z chwilą przywiezienia pierwszego masowego transportu w liczbie 728 polskich więźniów politycznych z Tarnowa, wśród których byli inteligenci i ci, którzy walczyli z niemieckim okupantem. KL Auschwitz I (Stammlager) Niemcy utworzyli na terenie byłych polskich koszar artyleryjskich w dwudziestu dwóch ceglanych budynkach i przez pierwsze dwa lata więźniami byli przede wszystkim obywatele polscy. Dopiero w marcu 1942 roku działalność rozpoczął zbudowany na terenie wysiedlonej Brzezinki – KL Auschwitz II-Birkenau, który stał się niemieckim obozem zagłady, miejscem eksterminacji Żydów przywożonych z gett z całej Europy oraz Polaków, Romów i Sintii, jeńców radzieckich i innych narodowości.
Niestety to, co w swoich przemówieniach zawarli pozostali Więźniowie, wielu wprawiło w konsternację, niesmak i oburzenie.
Pan Marian Turski przekonywał, że istnieje teraz wzrost antysemityzmu a nawet tsunami antysemityzmu.
Pan Leon Wientraub tłumaczył, że obóz był nazistowski a Polskę napadli hitlerowcy, natomiast ulicami jego ojczyzny cyt. „bezkarnie maszerują osoby w uniformach zbliżonych do nazistowskich i głoszących hasła nazistowskie. Osoby te dumnie nazywają się narodowcami i utożsamiają się z ideami głoszonymi przez niemieckich nazistów. Utożsamiają się z ideologią, która pod znakiem złamanego krzyża mordowała tych, których uważała za podludzi. Ta ideologia nastawienie, które głosi wrogość, niechęć i nienawiść do innych, określa rasizm, antysemityzm i homofobię jako zalety. I to dzieje się w naszym kraju, który doznał tyle szkód, tak wiele ucierpiał podczas hitlerowskiej nazistowskiej okupacji”. (sic!) Ostrzegał nas jeszcze cyt. „przed coraz głośniejszym ruchem radykalnej i antydemokratycznej prawicy”.
Pani Tova Friedman z kolei dzieliła się wspomnieniami i mówiła cyt. „szerzący się na świecie antysemityzm jest szokujący dla nas wszystkich, dla naszych dzieci i dla naszych wnuków. Izrael, jedyna demokracja na bliskim wschodzie walczy o swe istnienie, o swój sposób życia”.
Rzeczywiście walczą metodami, których nie powstydziliby się niemieccy naziści.
To były skandaliczne wystąpienia, niegodne byłego Więźnia!
Na tle tych wypowiedzi jedynie Pani Janina Iwańska zachowała się jak trzeba. Być może dlatego, że nie czytała z kartki.
Największym dla nas Rodzin pozytywnym zaskoczeniem było przemówienie Dyrektora Muzeum Pana Piotra Cywińskiego, który po tylu latach (od września 2006) przemówił ludzkim głosem, ponieważ słusznie zauważył, że cyt. „historia nie tworzy traumy, natomiast pamięć - może. Pamięć jest kluczem do dzisiejszego świata i projektowania przyszłego. A tymczasem nadal uczymy tylko historii, a nie pamięci”.
I jeszcze dodał cyt.:
„Pamięć boli. Pamięć pomaga. Pamięć naprowadza. Pamięć ostrzega. Pamięć uświadamia. Pamięć zobowiązuje.
Kim jesteś bez pamięci? Nie masz historii. Nie masz doświadczenia ani punktów odniesień.
Jeśli nie masz pamięci, to nawet nie wiesz, którą drogę wybrać.
A jeśli naprawdę jej nie masz, to uwierz: twoi wrogowie wymyślą ci pamięć”.
Nie wiemy czy Pan dr P. Cywiński jest naszym wrogiem, ale idąc nazajutrz 28 stycznia w KL Auschwitz I na Dziedziniec Bloku 11 by oddać hołd pomordowanym Polakom, widzieliśmy, że ktoś na siłę projektuje nam swoją wizję pamięci, ale nie tą zachowaną przez dziesięciolecia przez byłych więźniów, ale taką, która przekracza granicę wyobraźni i skalę ludzkich możliwości. Są ci, którzy mogą więcej, więcej zrobić dla innych, ale niekoniecznie dla tych, dla których powstał KL Auschwitz 14 czerwca 1940 roku.
Uroczystości zakończyło, jak już wspominaliśmy, złożenie około godziny 18:00 przez Więźniów i przedstawicieli państwowych delegacji zniczy przy wagonie towarowym na znak pamięci o Ofiarach.
Niestety najgorsze tego dnia dopiero było przed nami, kiedy dotarła do nas informacja na temat rzekomego „przejęzyczenia” minister edukacji Pani Barbary Nowackiej, która 27 stycznia podczas międzynarodowej konferencji w Krakowie stwierdziła, że cyt. „na terenie okupowanym przez Niemcy polscy naziści zbudowali obozy, które były obozami pracy, a potem stały się obozami masowej zagłady”. Dodać należy, że Pani minister czytała z kartki, co powoduje, że rzekome przejęzyczenie jest niczym innym, jak celowym podeptaniem pamięci polskich Ofiar, Ich godności i prawdy.
Zadajemy sobie, ale też każdemu Polakowi pytanie: Czy czytając z kartki można się przejęzyczyć? W takich sytuacjach nie ma miejsca na pomyłkę. To jest niewiarygodne, że polski polityk po blisko 86 latach od wybuchu najstraszniejszej i najbardziej brutalnej wojny XX wieku, może opowiadać takie niegodziwości na temat Polski i Polaków. Refleksja przyszła dopiero po kilkunastu godzinach. Dlaczego tak późno? Zresztą każdy, kto cokolwiek czyta, powinien mieć chwilę zawahania, bądź być zaskoczonym tym, co przeczytał. Tu było potrzebne kilkanaście godzin i to po tym, jak wypowiedź Pani Nowackiej rozpętała burzę nie tylko w Polsce, ale również na arenie międzynarodowej. Pytamy, jak ktoś taki może dalej pełnić funkcję ministra edukacji? Czy Pani Nowacka wie co to odpowiedzialność i honor? Pani Nowacka napluła na ponad 13 milionów Poszkodowanych Polaków przez Niemców. Przeprosiny na platformie X tu niczego nie załatwiają.
bw
zdjęcie miniatury pochodzi z Wystawy Głównej bloku 15 KL Auschwitz I
STOWARZYSZENIE
RODZIN POLSKICH OFIAR OBOZÓW KONCENTRACYJNYCH